Marian Pădure

Str. Sindicatelor nr. 7 et. demisol cam. 28-29

marian.padure [/\] ubbcluj.ro
paduremarian [/\] yahoo.com

Orarul consultaţiilor semestrul 2:
Joi, între orele 12 - 14

Domenii de interes:
Tehnologii de acces/suport destinate persoanelor cu dizabilităţi * TIC şi IAC în contextul dizabilităţi * Stiluri de învăţare * Orientare şcolară şi profesională la persoanele cu deficienţe de vedere.

Click aici pentru CV
Click here for CV.

Legături utile:

• Centrul de Asistență în Domeniul Tehnologiilor de Acces pentru Persoane cu Deficiențe de vedere - CATA Clujcentre.ubbcluj.ro/cata/
  • Platforma de evaluare a stilului de învăţare destinată persoanelor cu deficienţe de vedere www.fcc.ro/ils/
  • Cărți în format accesibil pentru nevăzători și persoane cu dificultăți de citire - www.cartidaisy.ro
  • Biblioteca digitală Cartea Călătoare destinată elevilor și studenților cu dizabilități vizuale - www.carteacalatoarel.ro
  • RoBoBraille - serviciu online de transformare a fișierelor text în format audio - www.robobraille.org/web3/ro/
  • ICC goes East: The International Camp on Communication and Computers in Romania - www.icc.pontes.ro

copertă carte Marian Pădure Marian Pădure - Stiluri de învățare și tehnologii de acces în contextul deficiențelor de vedere

Lucrarea de faţă condensează rezultatele unei cercetări-acţiune realizată de autor, în domeniul utilizării tehnologiilor de acces, ca suport pedagogic funcţional şi eficient, în privinţa facilitării demersurilor de abordare mai corectă a învăţării de către elevii şi studenţii cu deficienţe de vedere. Totodată, autorul acestei remarcabile cărţi valorifică bogata sa experienţă de cercetător din cadrul Centrului de Asistenţă în Domeniul tehnologiilor de Acces pentru Persoane cu Deficienţe de Vedere al Universităţii Babes-Bolyai.

În zilele noastre, integrarea tehnologiilor informaţiei şi comunicaţiei în educaţie găseşte condiţii favorabile datorită presiunii sociale, a oportunităţii sociale a utilizării tehnologiilor informaţiei şi comunicaţiei, în educaţie. Analizând condiţia cunoaşterii în societăţile informatizate şi opunându-se determinismului tehnologic, cercetătorii afirmă că, odată cu intrarea societăţilor în epoca postindustrială şi a culturilor în epoca postmodernă, instituţiile de învăţământ superior sunt solicitate să formeze competenţe nu numai teoretice, ci mai ales aplicative, pragmatice şi inovative, bazate pe stiluri cognitive flexibile.

afis centrul CATA

banner proiect educatie incluziva pentru nevazatori

RoboBraille