banner conferinta - Bicentenar Louis Braille. Conferinta Nationala Universul Sistemului Braille si Dinamica Educaitei Speciale, Cluj-Napoca 17 ianauarie 2009

>>> Noutati

Volumul de lucrarii al conferintei [05 februarie 2009]

Informatii referitoare la standardele de formatare a lucrariilor pentru a fi publicate in volumul colectiv (model aici):

• Lucrarile vor fi expediate pe adresa conferintei pana la data de 15 martie 2009;
  • Format A4, margini de 2.5 cm, Tipului fontului: Times New Roman
  • Titlul lucrarii - marimea fontului 14, ingrosat, centrat
  • Prenumele NUMELE - marimea fontului 12, centrat
  • Institutia - marimea fontului 10, centrat
  • Date de contact: adresa postala, adresa de mail - marimea fontului 10, centra)
  • Abstract: intr-o limba straina (engleza sau franceza), maxim 200 de cuvinte - marimea fontului 10
  • Cuvintele cheie: intr-o limba straina (engleza sau franceza), mMaxim 5 cuvinte cheie - marimea fontului 10
  • Continutul materialului: minim 6 – maxim 10 pagini, marimea fontului 12, tTitluri numerotate sub forma (1. / 1.1. / 1.2. / 1.2.2. ), ingrosat, marimea fontului 12.
  • Bibliografia: Nume, Initiala Prenumelui. (anul). Titlul articol / carte, de la pagina la pagina, Oraşul: Editura. - marimea fontului 10.

Volumul colectiv va fi publicat la Editura Presa Universitara Clujeana. Vor fi publicate doar lucrarile care corespund exigentelor stiintifice.

Fotografii din cadrul conferintei [22 ianuarie 2009]

In sectiunea Galerie sunt expuse fotografi din cadrul conferintei.

Lucrarii invitate [08 ianuarie 2009]

Dr. Ing. Paul FOGARASSY-NESZLY, BAUM Engineering si Dr. Ec. Costin PRIBEANU, Institutul National de Cercetare in Informatica ICI - "Noutati in Domeniul tehnologiilor asistive pentru deficientii de vedere"

Mircea BUCUR, Fundatia "Cartea Calatoare" - "Biblioteca pentru toti - Carti DAISY pentru persoane cu deficiente de vedere si de citire"

Radu Sergiu RUBA, Asociatia Nevazatorilor din Romania - "Louis Braille - codificarea si decodificarea lumii"

Trimiterea rezumatelor [05 ianuarie 2009]

Termenul de trimitere a rezumatelor a fost prelungit.

Ultima zi de trimitere a rezumatelor este 12 ianuarie 2009.

Sectiunile din cadrul Conferintei [18 noiembrie 2008]

Conferinta este impartita pe doua sectiuni: 1. Dinamica Educatiei persoanelor cu dizabilitati si 2. Universul Sistemului Braille si Educatia Persoanelor cu Deficiente Vizuale.

Date importante [18 noiembrie 2008]

- 12 ianuarie 2009 - 5 ianuarie 2009 - trimiterea formularelor de inscriere completate

- 14 ianuarie 2009 - 13 ianuarie 2009 - afisarea programului conferintei

In momentul completarii chestionarului NU folositi tasta ENTER. Pentru deplasare in formular, utilizati tastele sageti.

Rezumatul comunicarii [18 noiembrie 2008]

Rezumatul trebuie sa cuprinda urmatoarle informatii: numele si prenumele autorului / autorilor, tittlul didactic / stiintific, institutia / locul de munca, e-mail si adresa institutiei.

Conditiile de redactare a rezumatului: maxim 300 de cuvinte si 5 cuvinte cheie. Rezumatul trebuie redactat in limba romana si in limba engleza.

Taxa de participare [18 noiembrie 2008]

Taxa de participare la conferinta este de 50 lei si poate fi achitata in ziua conferintei la sediul Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, Cladirea PEDAGOGICA, Str. Sindicatelor, nr. 7.

Lansare site [17 noiembrie 2008]

Lansarea site-ului conferintei.

kreativity

Hilton Foundation