Prelegere Dr. Sharon Doubet - Universitatea din Illinois SUA

INVITAŢIE

Departamentul de Psihopedagogie Specială din cadrul Universității Babeș-Bolyai, vă invită în data de 2 Noiembrie 2015, de la ora 15, în Sala Al. Roșca (S13), Clădirea PEDAGOGICA, Str. Sindicatelor nr. 7, pentru a participa la prelegerea Dnei. Dr. Sharon Doubet Associate Professor de la Departamentul de Psihopedagogie Specială, Universitatea Illinois - SUA.

Dr. Sharon Doubet has achieved tenure and been promoted to Associate Professor in the Department of Special Education. She earned her Ph.D. in Special Education from the University of Illinois Urbana-Champaign. She is interested in the development of young children ages birth to five, families of young children with disabilities, qualitative research methodology, and the social emotional development of young children. Sharon’s main teaching areas at ISU include early childhood special education, early intervention (Birth - 3 years), general special education, and assessment and instruction for young children.

Puteţi descărca de aici prezentarea din data de 2 noiembrie 2015.
Acordul pentru publicare online aparţine autorului.

afis pregere Dr Sharon Doubett