URME VII... SPRE ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DE MÂINE - Ediția a V-a

cu tema

„Modele și valori spirituale, culturale și educaționale în școala românească”
27-28 aprilie 2018

I N V I T A Ț I E

Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Baciu, Departamentul de Psihopedagogie Specială - Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea Babeș-Bolyai și Casa Corpului Didactic Cluj, vă invită să participați la Simpozionul Național

URME VII... SPRE ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DE MÂINE - Ediția a V-a
cu tema
„Modele și valori spirituale, culturale și educaționale în școala românească”
27-28 aprilie 2018

Parteneri: Asociația de Părinți a Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Baciu, World Vision România, Primăria și Consiliul Local al Comunei Baciu.

Simpozionul este structurat pe o secțiune dedicată workshop-urilor și o secțiune rezervată lucrărilor științifice. Workshop-urile abordează teme precum:

• Atașament și reziliență în relația dintre profesor și elev
  • Beneficiile folosirii sistemelor de comunicare alternative și argumentative la persoanele cu TSA
  • Componente Culturale ale profesorilor în contextul educativ european
  • Discursul religios în cadrul activităților didactice extrașcolare. Implicații educative eclesiale și patrimoniale
  • Intervenții educaționale în sindromul DOWN
  • Mecanisme de coping ale profesorilor în contextul provocărilor educației actuale
  • Memoria imaginilor. Românii Ardeleni în Marele Război
  • Metode și tehnici de lucru cu copii cu ADHD
  • Retorica religioasă în Biserică și societate. Implicații spirituale și educativ-comportamentale
  • Rolul si conținutul manualelor de istorie. Controverse si realități contextuale.
  • Tehnologii asistive și de acces în educație

Înscrierile pentru participarea cu lucrare și/sau la workshop-urile simpozionului, se fac online se fac online pe site-ul Casei Corpului Didactic, până la data de 23 aprilie 2018. Activitățile din cadrul simpozionului sunt recunoscute de către Casa Corpului Didactic Cluj, iar participanții vor primi certificat de formare continuă. Lucrările acceptate, conform cerințelor publicate online, vor fi publicate într-un volum cu ISBN, la o editură acreditată CNCSIS.

Vă așteptăm cu drag,

Prof. univ. Dr. Adrian ROȘAN