CASN - Cursuri accesibile pentru studenții nevăzători

Proiectul a fost coordonat de Fundația Cartea Călătoare în parteneriat cu Departamentul de Psihopedagogie Specială

Obiectivele specifice proiectului au fost:

O1. Crearea a 6 centre de accesibilizare a informaţiilor în cadrul FCC şi în 5 universităţi care să producă cursuri şi cărţi accesibile pentru studenţii cu deficienţe de vedere.
O2. Achiziţionarea de echipamente şi softuri asistive pentru a ajuta 20 de studennti cu deficienţe de vedere.
O3. Acordarea de instruire în utilizare IT&C, asistenţă tehnică şi servicii de accesibilizare tuturor studenţilor cu deficienţe de vedere din cele 5 universităţi.
O4. Crearea unei biblioteci online care să cuprindă toate cursurile accesibilizate pentru studenţi.
Grupul ţintă a fost format din 50 de studenţi cu deficienţe de vedere care urmează cursurile celor 5 universităţi implicate în proiect.

Activităţile principale ale proiectului au constat în:

A1. Dotarea a 7 centre de accesibilizare cu câte o multi-funcţională A3 capabilă să scaneze şi să imprime cu caractere mari, computer si softuri asistive care să convertească imaginile cursurilor scanate în format electronic.

A2 Dotarea centrelor de accesibilizare din Cluj şi de la sediul FCC cu câte o imprimantă Braille.

A3 Acordarea de servicii de accesibilizare a cursurilor prin una din formele:

Format electronic, fişiere Word sau Daisy text;
Imprimare cu caractere mărite;
Imprimare în Braille.
A4.  Acordarea de ajutor financiar studenţilor pentru achiziţionarea de echipamente asistive.

A5. Crearea bibliotecii online www.carteacalatoare.ro care va conţine cursuri accesibilizate în format Daisy text.

Locul de desfăşurare a proiectului:

Sediul FCC -Focşani Vrancea;
Universitatea Babeş Bolyai din Cluj;
Universitatea din Bucureşti;
Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi;
Universitatea din Oradea;
Universitatea de Vest din Timişoara.
(b) rezultatele proiectului

S-au înfiinţat la sediul FCC şi în sediile celor 5 universităţi partenere 7 centre de accesibilizare a cursurilor pentru studenţi.
50 de studenţi nevăzători au putut beneficia de serviciile noastre de accesibilizare a cursurilor;
În funcţie de gravitatea deficienţei şi marimea venitului familial,  17 studenţi au primit o sumă nerambursabilă şi una rambursabilă cu dobândă 0, pentru achiziţionarea de echipamente asistive care să-i ajute în procesul de instruire.
S-a creat biblioteca online CarteaCalatoare care va furniza gratuit cursuri gata accesibilizate pentru studenţii nevăzători din toate universităţile din România.
Proiectul rămâne deschis cu aceleaşi facilităţi şi servicii pentru viitorii studenţi nevăzători din cele 5 universităţi partenere.